Rozhovor s Radimem Rulíkem


Sokolov - Den před vyjetím sokolovského mužstva na led (6. srpna) podepsal v Karlových Varech smlouvu Radim Rulík, který tak doplní na střídačce Baníku Jana Michnu.

Pane Rulíku, můžete přiblížit, jak vůbec probíhala jednání a proč jste nakonec na nabídku do Sokolova kývl?

Začátkem druhého červencového týdne mě kontaktoval generální manažer Karlových Varů pan Vaněk. Samozřejmě jsem byl informován z médií, věděl jsem, že se chystá projekt přiblížení spolupráce mezi Karlovými Vary a Sokolovem. Dostal jsem nabídku, vzal jsem si pár dní na rozmyšlenou a po úvaze jsem ji přijal. Rozhodl jsem se zůstat více doma s rodinou, protože v posledních letech jsem hodně cestoval a byl jsem doma minimálně, alespoň co se sezony týče. Přišlo mi to jako dobrá možnost, jak pracovat a zároveň zůstat nablízku rodině.

Jak podle vás bude vypadat spolupráce mezi oběma kluby?

Samozřejmě existuje smlouva, která je mezi kluby podepsána, to znamená, je dán jasný záměr, jasný cíl. A ten je v tom, že hráči, kteří nebudou mít v danou chvíli místo v karlovarském dresu, nebudou odcházet do jiných klubů, ale budou se připravovat v Baníku, a tím nesejdou z očí trenérům. Jejich výkonnost a momentální forma budou zmapovány, tak aby se mohli zase co nejrychleji do A-mužstva Energie vrátit. Jsem tady krátce, možná by k tomu řekli fundovanější odpověď zástupci obou klubů, ale jde prostě o to, aby neodcházeli a měli i tady v Sokolově veškerý servis, tréninkový proces, herní zatížení, aby neztráceli na výkonnosti a připravili se na svou další šanci v A-týmu Karlových Varů. Když mluvíme o hráčích z Energie, tak nechci opomenout hráče z Baníku, protože ti tady dosud hráli a jejich základ, ti, kteří budou výkonnostně stačit, samozřejmě dostane možnost tu hrát. Jde o to, aby se to vše napasovalo a propojilo nenásilnou formou, tak aby například v půlce sezony hráči zjistili, že v kabině sedí půlka hráčů ze Sokolova a půlka z Karlových Varů a funguje to. Aby na sebe nekoukali stylem, že někdo někomu bere místo, ale vytvořila se skupina lidí, které hokej bude bavit a budou chtít divákům nabídnout co nejlepší výkony.

Nebudou hráči z Karlových Varů protežováni?

Nebudou. Je třeba si uvědomit, že hráčů Sokolova není v tuto chvíli tolik. Již tady z toho pohledu je zřejmé, že se bez hráčů Karlových Varů neobejdeme. Dneska jsme vyjeli poprvé na led (v úterý večer pozn. autora) a bylo nás přes dvacet, ale doplnila nás spousta hráčů, kteří budou odcházet do zahraničí. Umožnili jsme jim s námi trénovat proto, aby nás nebylo zatím na ledě málo. Je to potom trošičku i deprimující, není ani taková chuť do tréninku, když tam nejsou například ani kompletní tři pětky.

Jaký bude mít přínos zmíněná kooperace pro oba kluby?

Určité představy mají ve Varech a určité v Sokolově. Tím, že dali dohromady smlouvu o spolupráci, tak představy určitě sjednotili, v tom problém nevidím. Až samotná sezona ale ukáže, jak to může fungovat. Já samozřejmě udělám všechno pro to, aby to fungovalo. Chtěl bych, aby se tady vytvořilo mužstvo, které bude hladové po vítězstvích, bude chtít sezonu dobře odehrát a posunout výkonnost týmu zase malinko výše. Samozřejmě tadyto je představa a realita může být úplně jiná. Úspěch nemůžu samozřejmě garantovat, protože v tuhle chvíli vůbec nevím, jak bude mužstvo složené, k tomu se budeme dostávat týden po týdnu. Pokusíme se to udělat tak, aby to bylo ku prospěchu oběma stranám, a uvidíme, jak se nám to podaří. Vše bude odvislé od toho, jestli hráče, kteří jsou přislíbení, budeme mít. Karlovy Vary se můžou samozřejmě také v určité fázi sezony dostat malinko do nějakých problémů, ať výkonností, nebo může přijít větší počet zranění. Já ale věřím, že garanci, kterou máme, se podaří naplnit a hráči Energie nebudou odcházet jinam, ale přijdou k nám a pomůžou našemu mužstvu.

Nemáte obavy z reakce sokolovských fanoušků, pokud se nebude dařit podle představ? Přece jen, řekněme, určitá rivalita mezi oběma kluby zůstává vysoká…

Já jsem z toho tady na dlouhou dobu vypadl, nedokáži to v tuto chvíli úplně posoudit, jak budou sokolovští diváci reagovat. Já se samozřejmě pokusím udělat maximum pro to, aby fanoušek přišel na hokej, na který se bude dát koukat, ale garantovat to samozřejmě dopředu nemůžu.

Jste znám vysokými nároky na hráče, jste připraven na skutečnost, že většina hráčů sokolovského mužstva hraje hokej až po práci?

Není to samozřejmě jednoduchá situace, ale pokusím se připravit vše takovým způsobem, aby to i při zaměstnání zvládli. I když je jasné, že to nepůjde tak jako v profesionálním mužstvu. Ale na druhou stranu si myslím, že tady jsou i zkušení hráči, kteří tu hráli loni a mají něco odehráno. Věřím tomu, že můj příchod může být pro ně určitým impulsem.

Kde se chcete s Baníkem pohybovat v tabulce?

Každý trenér chce hrát co nejvýše. Pokud tady bude jenom trošku možnost, tak bych chtěl, aby bylo mužstvo co nejlépe připraveno na závěr sezony. To znamená na část, kde se rozhoduje o úspěchu a neúspěchu. Uvidíme, jak se to podaří.

Na jaký hokej se mohou fanoušci těšit v podání vašich svěřenců?

V první řadě bych chtěl, abychom dobře bruslili, měli dobrý pohyb, byli v utkáních živí. Aby si hráči vyhověli, aby tam byla spolupráce, nepálili po sobě puky, ale věděli o sobě, mělo to smysl, hlavu a patu, jak se říká. To jsou samozřejmě jenom takové základy, ale co se týče herního stylu, tak mám určitou představu, jakým projevem se budeme chtít prezentovat. S tím ale nejprve musím seznámit hráče. Druhá věc je, že to budeme zkoušet v přípravných zápasech, a uvidíme, jak nám to půjde. Musím se trošičku také zorientovat v tom, jaká úroveň a kvalita hráčů tady bude. Během srpna se to pokusím připravit tak, abychom to napasovali na mužstvo, aby nám to vyhovovalo, aby nám to nebylo proti srsti. Na to ale budeme potřebovat určitý čas.

V Sokolově jste působil naposledy před 19 lety, kdy jste s Karlem Potužníkem vedli starší dorostence a uhráli historický úspěch. Jako jediný tým v zemi jste pouze s vlastními odchovanci prakticky vybojovali postup do nově rodící se extraligy juniorů. Jak na to období vzpomínáte?

Okolnosti, za jakých jsem do Sokolova tenkrát přišel, byly malinko podobné těm dnes. I když je diametrální rozdíl mezi trénováním 18, 19 kluků a dospělých hráčů. Vzpomínky na tuhle sezonu mám velice pozitivní. I později, když jsem se o hráčích, kteří tady tehdy hráli, něco dozvěděl anebo se s nimi setkal, tak to bylo vždycky příjemné. Třeba s Davidem Hruškou, i když už tenkrát hrál za muže, ale občas nám ještě vypomohl, jsme později spolupracovali i v Chomutově.

V současném kádru máte ale jednoho hráče ze zmíněného dorostu, Václava Dobřemysla…

Mluvili jsme spolu teď před tréninkem. Říkal mi, že přemýšlel o ukončení kariéry, ale nakonec se rozhodl ještě pokračovat. Já osobně jsem strašně rád, že spolu ještě budeme spolupracovat. Je to zrovna jeden z hráčů, u kterých bych si přál, aby pro ně byl můj příchod oživením. I když jsou hokejisté například fyzicky zdraví, tak jsou někdy již trochu psychicky opotřebovaní, protože sezony jsou podobné a nikam se to nehýbe. Pamatuji si ho jako šikovného hráče, už tenkrát se mi jeho projev líbil, byl u nás jako prvoročák. Do paměti jsem si ho zapsal jako perspektivního hokejistu a nakonec se to potvrdilo, odehrál tu spoustu sezon a vlastně se tady stal takovým lídrem A-mužstva.

Občas jste byl v posledních letech v Sokolově k vidění na zápasech mládežnických týmů, kde jste sledoval svého syna, který v rámci spolupráce mezi Energií a Baníkem nastupoval v sokolovském dresu…

Dlouhé roky jsem tady nebyl, přišel jsem až do nově zrekonstruované haly a byl jsem mile překvapen. Moc se mi to líbilo, samozřejmě zázemí jsem neznal.

Jak jste vnímal během své „pauzy" sokolovský hokej, nebo přesněji postavení A-mužstva?

Detailně jsem to nesledoval, ale věděl jsem, kde se Baník pohybuje v tabulce. Díky tomu, že jsem tady působil, tak jsem přehled měl, i když ne přímo nějak podrobný o hráčích nebo trenérech.

Jak jste spokojen se zázemím druholigového áčka Baníku?

Je na velice slušné úrovni, čekal jsem to daleko horší. Bude pro nás dostačující. Malinko ještě dovybavíme posilovnu, klub mi v tomhle vyšel vstříc. Nepůjde o nic drastického, musíme ji jen více přizpůsobit pro trénink hokejistů. To by mělo být hotové do konce týdne, tak abychom od toho příštího mohli najet ještě na fyzickou přípravu a během srpna tak udělali trošičku i nějaký objem. Jsem přesvědčen o tom, že bez toho to nejde. Nechci, aby mužstvo bylo v sezoně pomalé, unavené a mátožné.

Autor: Zdeněk Plachý - Sokolovský deník