Ladislav Veverka ke spolupráci s HC Energií Karlovy Vary

Sokolov - Extraligová HC Energie Karlovy Vary a druholigový HC Baník Sokolov podepsaly smlouvu, která má za cíl vzájemnou výpomoc mezi A-týmy obou klubů

Že by nakonec zvítězil zdravý rozum? Uvidíme. Každopádně zdá se, že na obou stranách barikády složili zbraně a udělali logický krok. Sokolovský a karlovarský hokejový klub, jejichž zimní stadiony dělí pouhých 17 kilometrů, totiž podepsaly smlouvu o spolupráci A-mužstev, kterou posvětil hlavní sponzor obou celků, Sokolovská uhelná.

Projekt, který již funguje u dorostenců a juniorů, tak byl rozšířen i na seniorské týmy. Z Karlových Varů nebudou nadále hráči, kteří se aktuálně nevejdou do základní sestavy extraligového áčka, včetně kolony sokolovských odchovanců, již nesmyslně putovat do Mostu, Kadaně, Berouna a jinam, ale budou vypomáhat v nedalekém hornickém městě, kam by po zúžení kádru Energie měla putovat celá pětka Karlovaráků i s gólmanem. Operativně potom budou hráči ze Sokolova mířit do Karlových Varů. To se však netýká jen zmíněné šestice hráčů Energie, ale všech hokejistů Baníku. Pro některé borce ze Sokolova se tak extraliga přece jen přiblíží. „Nikde není psáno, že někdo z našich kluků nemůže například při marodce ve Varech, pokud bude mít samozřejmě výkonnost, zaskočit," vysvětluje jedna ze sokolovských hokejových legend Ladislav Veverka, který si celou akci vzal pod svá křídla.

Bývalý dlouholetý kapitán Baníku, poté co v listopadu minulého roku přijal nabídku ke vstupu do výboru sokolovského klubu, zahájil z vlastní iniciativy jednání s extraligovou Energií. Výsledný produkt spolupráce na úrovni A-mužstev obou klubů byl následně výborem Sokolova podpořen a Veverka pověřen dokončením akce. „Vymírání našich hráčů se mi nelíbilo. Když jsem končil s hokejem, byla v šatně většina místních. Zapadli i hráči z Karlových Varů, jako Pavel Jakubal, Soukup, Mudra… Teď je domácích hráčů na Baníku stále méně, jedním z hlavních motivů celé spolupráce je udržet hráče z regionu tady," přibližuje Veverka.

V Sokolově by naopak diváci mohli na druholigovém ledě vidět i některé elitní karlovarské hokejisty, kteří se například po zranění budou v dresu Baníku rozehrávat.

Nebudou přijíždět extraligoví borci z Karlových Varů do Sokolova pouze bez zájmu odklouzat zápasy? „Hráči sem zařazení zde budou normálně trénovat, budou bedlivě sledováni a svými výkony budou bojovat o návrat do extraligy," má jasno Veverka. K tomu má dopomoci i trenér z Karlových Varů, který bude stát po boku sokolovského Jana Michny na střídačce a o jehož jménu se horečně jedná. Sokolov si taky bude sám řídit nasazování hráčů do utkání, privilegia energetici v Baníku mít nebudou, pro čas strávený na ledě bude jediné kritérium: momentální forma.

Akce je tedy odstartována. Letní přípravu v Sokolově již zahájili hráči, kteří „vyšli" z juniorky Energie, Švec, Šik a Sýkora. Jak celá spolupráce dopadne, však ukáže až čas. „Po několika měsících to vyhodnotíme, určitě to nebude úplně bez závad, ale věřím, že to bude fungovat," je přesvědčen Veverka.

Otázkou zůstává, jak budou provázanost obou klubů vnímat skalní fanoušci Baníku, kterým tradičně hosté „odvedle" leží v žaludku. „Musíme zapomenout na spory," nabádá bývalý dlouholetý útočník Sokolova. Ostatně jeho osoba sokolovského patriota by mohla být příkladem pro ostatní. Navíc příznivci „horníků" mohou být zatím klidní. Nepotvrdily se informace o tom, že by sokolovský klub měl vystupovat pouze pod hlavičkou B-týmu Karlových Varů, měnit název a barvy. „Od začátku žádný takový požadavek nevzešel, ze strany Karlových Varů byla celá záležitost prezentována od úvodu jako zájem o spolupráci dvou klubů," říká rezolutně Veverka.

Karlovarští hráči by měli řady Baníku začít doplňovat postupně v průběhu srpna a začátku září, tak jak bude Energie zeštíhlovat svůj kádr. Vedle zmíněné trojice juniorů z Varů a kmenových hráčů Baníku (z nichž ukončil hokejovou kariéru Jan Soukup) v Sokolově zůstávají i některé přespolní posily z minulé úspěšné sezony, v obraně Kuncl se Zmeškalem, v útoku Boušek a Bauer.

V souvislosti s navázanou spoluprací se znovu naskýtá otázka návratu první ligy do Sokolova. Přece jen většina extraligových klubů protáčí hráče v prvoligových týmech. Postup Baníku však zatím není na pořadu dne, i když samotné Karlovy Vary ústy svého manažera Miroslava Vaňka nastínily, že by v budoucnu Sokolov ve vyšší soutěži rády viděly. „Tuhle sezonu žádný takový cíl nemáme, co bude dál, se uvidí. Teď chceme hrát špičku druhé ligy, nalákat naším atraktivním hokejem diváky," přeje si Veverka.

Ostatně atraktivnímu stylu by měl napomoci na druhou ligu poměrně mladý kádr Baníku a také zkvalitnění tréninků. Nadcházející sezona však bude velkou neznámou, a to i z dalšího důvodu. Hrát se totiž bude staronovým systémem v osmnáctičlenné skupině (zatím je přihlášeno sedmnáct), navíc pravidla hokejového svazu zařazují povinně na soupisky mužstev extraligy a první ligy větší počet mladších hráčů. Tím zřejmě dojde k posunu některých starších ostřílených harcovníků směrem dolů do druhé ligy. „Soutěž se tím zkvalitní, hlavně nesmíme nic podcenit, nebude to jednoduché," upozorňuje Veverka.

Poprvé sokolovští hokejisté vyjedou na led 6. srpna a vzájemná spolupráce klubů by se měla projevit hned v některých přípravných zápasech, Baník nastoupí podle předběžných informací v kombinované sestavě s Energií (z každého klubu polovina hráčů) proti týmům švýcarské a italské soutěže.

Na rýsující se součinnost s extraligovým klubem zřejmě slyší i město Sokolov, s jehož pomocí získalo novou tvář zázemí áčka Baníku. Rekonstrukcí prošla kabina, sklad, trenérská místnost, sociální zařízení a prostory rehabilitace, které by měly sloužit i mládežnickým týmům.

Blýská se snad v Sokolově znovu na prvoligové hokejové časy? Těžko říct, každopádně dosažená vysoká meta z minulé sezony by nemusela být konečná…

Autor: Zdeněk Plachý - převzato: Sokolovský deník