sezóna 1968-69

Neúspěch mužstva v minulé sezóně a následný sestup z II.ligy měl vliv i na práci některých členů výboru. Jak již to v takových případech bývá, vyskytly se hned názory, že by se toho mělo nechat, že se mužstvo stejně rozpadne. Ostatní členové výboru začali ale usilovně pracovat na nové koncepci rozvoje hokeje na Sokolovsku. Výbor se zaměřil na získávání kvalifikovaných trenérů k nejmladší kategorii hokejistů. Po získání vlastních trenérů absolvováním kurzu trenérů III.třídy ustanovil výbor trenérskou radu pod vedením trenéra II.třídy Františka Vrkoče s úkolem zaměřit výchovnou a sportovní činnost i celou koncepci v případě na návaznost jednotlivých věkových skupin, to znamenalo prosazovat stejný způsob hry od nejmladších až po družstvo dospělých. Trenérská rada zpracovala návrh rozvoje na tři roky dopředu s přesně vytýčenými cíli.
     Sokolovský zimní stadion byl v té době pověstný svým nekvalitním ledem, což způsoboval především popílek z elektrárny a z chemičky, který se ve velkém množství snášel na ledovou plochu.

13.září přešlo mužstvo na zimní přípravu. Zahájilo ji šesti tréninky na ZS v Chomutově a sehráli tam i zápas s VTŽ A s výsledkem 2:6. V říjnu mužstvo zajelo na třídenní zájezd do tehdejšího NSR, kde porazilo mužstvo VER Selb 11:0. Po návratu pokračovala příprava již na stadionu v Sokolově. Bylo sehráno třináct přátelských a dva pohárové zápasy. Mužstvo zvítězilo třináctkrát, prohrálo dvakrát při skóre 124:39. Z těch přípravných zápasů je nutno se zmínit o vítězství na juniory ČSSR 4:2 a nad Škodou Plzeň 7:6. Mužstvo taktéž vyhrálo memoriál Vondřicha a Pobudy v Lounech. Připočteme-li k dobré přípravě posílení kádru Hříbalem a Bartošem z VTŽ Chomutov a Šťáralem ze Škody Plzeň, vznikl plán dobít zpět účast v II.hokejové lize.

Dne 20.ledna 1969 v 17 hodin začal na sokolovském stadionu hokejový svátek. Baník totiž přivítal k přátelskému utkání národní mužstvo ČSSR před odletem na MS do Švédska. Baník sice prohrál 1:10, ale u 5.000 diváků zanechal dobrý dojem. Branku Baníku vstřelil Volek.

Oblastní přebor západočeského kraje zahájilo naše mužstvo 5.ledna. Soutěž vyhrálo suveréně bez ztráty jediného bodu s impozantním skóre 112:7 a získalo tak titul mistra kraje a zajistilo si účast v kvalifikaci o II.hokejovou ligu. V kvalifikaci pak porazil Baník mužstvo Havlíčkova Brodu 5:1 a následně nečekaně prohrálo v Lounech 2:5. Skončilo tak na druhém místě v kvalifikaci a zůstala mu tak pouze pozice pro postup do divize.
    V průběhu této sezóny sehrálo mužstvo celkem třiatřicet zápasů, z toho jich dvacet sedm bylo vítězných a šest porážek s celkovým skórem 286:78. Nejlepším střelcem roku byl Volek s osmačtyřiceti brankami. V samotné mistrovské soutěži stačilo prohrát jeden zápas a mužstvo se nedostalo do vytoužené II. ligy. Začalo se hovořit o tom, že by měl být zaveden přímý postup.